Konica Minolta

tel. 511 055 077

Develop
Drukarka odmówiła posłuszeństwa? Poznaj sprawcę zamieszania!
Menu
 • Banner 2
 • Banner 1
 • Banner 3

Serwis i eksploatacja: Konica Minolta, Develop, Canon, Olivetti, Utax, Kyocera Mita, Ricoh, nashuatec, Toshiba, Samsung, Sharp, OCE, HP, Panasonic, Xerox

Drukarka odmówiła posłuszeństwa? Poznaj sprawcę zamieszania!

Drukarka odmówiła posłuszeństwa? Poznaj sprawcę zamieszania!

Wyobraź sobie, że masz do wydrukowania stertę dokumentów, które nie mogą czekać ani chwili dłużej. Uruchamiasz więc swoją niezastąpioną drukarkę atramentową, a ta...wypluwa białe kartki, z ewentualnymi kropelkami tuszu. Wszelkiego rodzaju akcesoria biurowe mają to do siebie, że odmawiają posłuszeństwa w najmniej oczekiwanych momentach. Niestety, najczęściej wina leży po stronie użytkowników – zwłaszcza jeśli chodzi o popularne drukarki atramentowe, które wymagają szczególnej opieki w poprawnym działaniu.

 

Zaschnięty tusz w drukarce – koszmar każdego użytkownika

Zanim jednak przejdziemy do analizy przyczyn i skutków braku odpowiedzi od drukarki, warto przypomnieć sobie na czym opiera się działanie drukarki atramentowej, bowiem bez zrozumienia jej mechanizmu, nie wszyscy będą w stanie zrozumieć dalszą część naszego artykułu. Głowica drukująca jest określana mianem serca każdej drukarki atramentowej; wyposażona w tysiące małych dysz, które z dużą prędkością (dochodzącą 100km/h!) rozpylają maleńkie kropelki płynnego atramentu z wkładu na papier, może odmówić działania z powodu zaschnięcia atramentu. Jeżeli tusz nie jest płynny, nijak nie przepłynie przez dysze – przez co pojawi się problem w postaci braku możliwości drukowania. Atrament może wyschnąć bezpośrednio w zbiorniku (kartridżu) bądź pozostała ciecz zastoi się w rurce ssącej lub dyszach głowicy drukującej. Zazwyczaj dzieje się tak wtedy, gdy przez dłuższy czas nie używasz swojej drukarki – sporadyczne drukowanie to tylko jeden z kłopotów. Problem zaschniętego tuszu może wystąpić również wtedy, gdy będziesz drukować tylko czarno-białe dokumenty – w związku z tym inne kolory wyschną i finalnie przestaną działać. Niestety, na tym się nie kończy...

 

Główne przyczyny wysychania tuszu w drukarkach atramentowych

 

 • Niewiele osób wie, że wkłady atramentowe do drukarek posiadają swoją datę ważności. Z reguły znajduje się ona na opakowaniu produktu, jednak bardzo dużo użytkowników zapomina o jej sprawdzeniu. Tymczasem używanie wkładów po upływie daty ważności należy do przyczyn problemów z drukowaniem. Przeterminowany tusz traci swoje właściwości, do których zaliczane jest powolne schnięcie – jeżeli korzystasz z wkładów, które są kilka dni lub tygodni po terminie, raczej nie masz się o co martwić. Problem jest wtedy, gdy trafisz na wkłady nieaktualne od kilku miesięcy czy lat; na większość z nich możesz natknąć się w sklepach oferujących tusze w podejrzanie niskich cenach. Nie daj się zwieść promocjom, nawet jeśli wystawione na sprzedaż tusze są za półdarmo – naprawa drukarek w związku z wyschnięciem tuszu to nie tylko czas, lecz często koszta!

 • Pozostając w temacie wkładów i ich cen – „mistrzowie biznesu” zazwyczaj znają sposoby na zminimalizowanie kosztów za tusz, korzystając z internetowych porad odnośnie samodzielnego uzupełniania go we wkładzie. Oszczędzając, możesz popełnić ogromny błąd, przez który doprowadzisz do wyschnięcia tuszu lub nieprawidłowego drukowania. Jeżeli podejmiesz się wzywania, jakim jest samodzielne uzupełnienie tuszu, stosując niewłaściwą procedurę, nie tylko staniesz się bezpośrednią przyczyną wyschnięcia tuszu w drukarce, lecz także narazisz się na ubrudzenie tuszem – a jak dobrze wiemy, usuwanie go z tkanin nie należy do najprostszych.

 • Umieściłeś drukarkę w blasku promieni słonecznych bądź pomieszczeniu o niestałej temperaturze? Ciepło szkodzi urządzeniu i znacznie przyspiesza wysychanie atramentu, przez co drukarka odmawia posłuszeństwa. Zupełnie podobnie ma się przechowywanie wkładów – nie należy narażać je na nasłonecznienie, a przechowywać w ciemnym i nieco chłodniejszym miejscu o stałej temperaturze. Magazynując je w ten sposób, zwiększasz ich szanse na przetrwanie.

 

Domowe sposoby na zaschnięty tusz do drukarki – poznaj je wszystkie!

Stało się. Drukarka całkowicie odmówiła współpracy i zamiast dokumentów wypluwa puste kartki. Jeżeli przyczyną czasowej niedyspozycji sprzętu jest zaschnięty tusz, należy podejść do problemu szybko i skutecznie. Poznaj domowe sposoby na zaschnięty tusz do drukarki wraz z Telcop! Jako specjaliści od sprzętu drukującego, przez wiele lat zgromadziliśmy imponującą wiedzę z zakresu serwisowania urządzeń takich jak drukarki. Zdecydowaliśmy podzielić się nią razem z Tobą i innymi użytkownikami, którzy również mają ten sam problem ze sprzętem drukującym.

 

Pierwszym i najpopularniejszym sposobem na zaschnięty tusz do drukarki jest dokładne przeczyszczenie dysz wkładów za pomocą specjalnego płynu. Chociaż na samym początku czynność może zdawać się skomplikowana, w rzeczywistości jest bardzo prosta do wykonania w domowych warunkach. Potrzebujesz do tego:

 • płynu do udrażniania głowic

 • pojemniczek

 • rurkę lub strzykawkę (zapewniającą przelewanie lub wstrzykiwanie płynu na dysze)

Najpierw włącz drukarkę i poczekaj do momentu, kiedy dysze ustawią się w pozycji pozwalającej na ich bezproblemowe wyciągnięcie – często pokrywy przesuwają się waz z pojemnikami na tusz na środek, jednak w zależności od posiadanego modelu drukarki, etapy mogą różnić się od siebie w kilku punktach. Jeżeli uzyskasz dostęp do dyszy, wyciągnij zbiorniczki z tuszem i każdy połóż na podstawkę, gdzie nalejesz odrobinę płynu. Tak położone zbiorniczki zostaw na 12 godzin, pamiętając jednocześnie o dokładnym przeczyszczeniu głowic.

 

Budżet nie pozwala Ci na zakup specjalnego płynu do przeczyszczania zeschniętego tuszu? Doskonale to rozumiemy – wówczas możesz skorzystać z bardziej domowych rozwiązań i mocy ciepłej wody. Nie denaturat, rozpuszczalnik czy spirytus – ciepła woda sama w sobie jest doskonałą formułą czyszczącą dysze. Ten sposób pozbywania się zapchanego i zaschniętego tuszu opiera się o kilka prostych czynności.

1. Gorącą wodę nalej do pojemnika i na szmatce postaw pojemniczek.

2. Zostaw pojemniczek na około 2-3 godziny (w zależności od długości przerwy w drukowaniu).

3. Po wykonaniu zabiegu za pomocą strzykawki odciągnij odrobinę tuszu przez dysze.

4. Osusz dysze za pomocą delikatnej tkaniny.

5. Zamontuj dysze na uprzednio oczyszczonych głowicach.

 

Lepiej zapobiegać niż przywracać do życia – sposoby dbania o drukarkę i tusze

 • Ryzyko wyschnięcia atramentu wrasta wraz z czasem nieużywania drukarki, dlatego najlepszym sposobem zapobiegania wysychaniu atramentu jest regularne drukowanie. Dzięki temu utrzymasz głowicę drukującą w stałym kontakcie i tym samym zmniejszysz ryzyko wysychania atramentu. Nie musisz drukować setki arkuszy – w rzeczywistości wystarczy jeden wydruk tygodniowo przy użyciu wszystkich kolorów druku.

 • Nie kupuj na zapas – wkłady, których data ważności już upłynęła, mogą stanowić problem podczas drukowania. Kupuj więc tylko tyle wkładów, ile możesz użyć. Lepiej jest przejść się do sklepu w razie braków w zapasach, niż korzystać z przeterminowanych tuszy.

 • W obliczu wyboru tuszy, zastanów się nad tym, co chcesz drukować. Czy będą to czarno-białe dokumenty? A może teksty ze znaczeniami kolorystycznymi? W zależności od odpowiedzi, kup tylko jeden wkład. Drukarka nie powinna mieć problemu ze współpracą, zaś Ty zaoszczędzisz pieniądze, które w przeciwnym razie wydałbyś niepotrzebnie na nowy tusz. Jednocześnie unikaj tanich wkładów z podejrzanych źródeł, bowiem ich właściwości w zakresie trwałości i wysychania mogą być znacznie gorsze w porównaniu z wysokogatunkowymi wkładami. Oszczędzaj z głową – zamiast oryginałów, rozważ zakup tańszych wkładów zamiennych

 

Dla tych, co drukują sporadycznie również coś mamy!

Jeżeli należysz do grona użytkowników, którzy równie dobrze mogliby nie posiadać drukarki atramentowej, bo i tak często nie używają tego rodzaju sprzętu, specjaliści z Telcop polecają zakup drukarki laserowej. Nie musisz się martwić, że atrament wyschnie, a nawet jesteś w stanie zaoszczędzić pieniądze, gdyż nie musisz pozbywać się zapomnianych, wyschniętych wkładów. Jako wieloletni sprzedawca urządzeń biurowych, pełnimy również ich wynajem – to drugie wyjście, na jakie możesz się zdecydować. Wychodzimy naprzeciw oczekiwaniom naszych Klientów, którzy nie chcą inwestować środków w zakup sprzętu biurowego, proponując atrakcyjne ceny oraz elastyczne okresy wynajmu funkcjonalnych sprzętów do drukowania. Jednocześnie oferujemy kompleksowy serwis urządzeń biurowych – naprawa drukarek jest dla nas niczym bułka z masłem, nie zaś twardy orzech do zgryzienia. Doświadczenie i doskonała znajomość sprzętów sprawia, że każde zlecenie wykonujemy z dbałością o nawet najmniejszy szczegół. Nasze urządzenia wielofunkcyjne świetnie odnajdą się zarówno w biurze, jak i domowym zaciszu, a Klienci mogą wybierać spośród wielu najnowocześniejszych modeli, które nie tylko zapewnią doskonałą formę druku, lecz również nie wymagają domowych sposobów na zaschnięty tusz. W razie jakichkolwiek problemów, nasi specjaliści służą pomocą i błyskawicznym przeprowadzeniem działań mających na celu zapewnienie osobom korzystającym z usług Telcop najlepszej obsługi!

 

 

 

przewiń do góry

Telcop rozwiązania dla biznesu, tel. 511 055 077, 02-486 Warszawa Al. Jerozolimskie 214

Copyright: Telcop

Projekt i wykonanie: StudioGS