Konica Minolta

tel. 511 055 077

Develop
Dlaczego drukarka nie drukuje na czarno? Najczęstsze problemy użytkowników sprzętu drukującego | Telcop
Menu
 • Banner 2
 • Banner 1
 • Banner 3

Serwis i eksploatacja: Konica Minolta, Develop, Canon, Olivetti, Utax, Kyocera Mita, Ricoh, nashuatec, Toshiba, Samsung, Sharp, OCE, HP, Panasonic, Xerox

Dlaczego drukarka nie drukuje na czarno? Najczęstsze problemy użytkowników sprzętu drukującego.

Dlaczego drukarka nie drukuje na czarno? Najczęstsze problemy użytkowników sprzętu drukującego.

Drukarki to urządzenia, bez których ciężko wyobrazić sobie funkcjonowanie nie tylko w biurze, lecz również domu. Brak możliwości sprawnego wydruku potrzebnych nam dokumentów może wyprowadzić z równowagi nawet najbardziej opanowaną osobę. Tymczasem jak każde urządzenie, czasem drukarka może sprawiać niemałe kłopoty – co w przypadku, gdy drukarka nie drukuje na czarno? Przyczyna może tkwić w naprawdę wielu kwestiach. Nie zawsze są one tak skomplikowane, jak moglibyśmy je sobie wyobrażać. Co więcej, często są one wręcz banalne – czasem niska jakość wydruku może być spowodowana zbyt dużym przeciążeniem drukarki, między innymi na skutek uprzedniego ciągłego drukowania zbyt wielkiej liczby stron. Długotrwałe, nieustanne używanie drukarki może negatywnie wpłynąć na finalną jakość wydruków. Postanowiliśmy zestawić najczęstsze przyczyny braku druku na czarno, jaki wykazywać może drukarka. W związku z faktem, że naprawa drukarek to nasza pasja, wraz z istotą problemu przychodzimy z rozwiązaniem. Dowiedz się, dlaczego Twoja drukarka nie drukuje na czarno i w prosty sposób pozbądź się tego uciążliwego problemu.

 

Drukarka nie drukuje na czarno – przyczyna może tkwić w ustawieniach

Czasem z pozoru wielki problem można bardzo szybko rozwiązać. Jeżeli Twoja drukarka nie drukuje na czarno, warto najpierw sprawdzić ustawienia drukowania. Ustaw opcję drukowania w skali szarości, by sprawdzić czy jakość czarno-białych wydruków ulegnie pożądanej zmianie. By zrobić to prawidłowo, najpierw:

 1. Otwórz w komputerze drukowany dokument.

 2. Wybierz w menu opcję „Plik” a następnie „Drukuj”.

 3. W oknie dialogowym drukowania wybierz „Właściwości”/”Opcje”/”Preferencje”.

 4. Znajdź opcję wydruku czarno-białego i włącz skalę szarości (gdy drukujesz jedynie na czarno).

 5. Zatwierdź zmiany.

Pomocna może okazać się również zmiana ustawień jakości druku. Warto sprawdzić, jak drukarka będzie drukowała po zaprogramowaniu zarówno na lepszą i gorszą jakość.

 

Dlaczego drukarka nie drukuje na czarno? Sprawdź tusz bądź toner!

Bardzo częstą przyczyną braku drukowania na czarno jest – w zależności od rodzaju drukarki – niski poziom tuszu lub tonera. O wyczerpaniu wkładu informują zwykle stosowne komunikaty wyświetlające się na ekranie laptopa bądź innego urządzenia bezpośrednio połączonego z drukarką. Poziom tuszu lub tonera może zostać sprawdzony samodzielnie; wystarczy uruchomić oprogramowanie drukarki z poziomu komputera bądź wejść w ustawienia systemowe, które dotyczą sprzętu i wybrać opcję zobaczenia stanu materiałów eksploatacyjnych. Okno dialogowe i podane w nim informacje powinny rozwiać wszelkie wątpliwości. W przypadku niskiego poziomu atramentu bądź czarnego tonera, należy wymienić zużyty wkład na nowy. Pozostając w tematyce wkładów do drukarki, zwróć uwagę na to, jakiej jakości jest stosowany przez Ciebie tusz. W przypadku atramentu niekompatybilnego z drukarką, odznaczającego się słabą jakością, sprzęt może odmówić funkcjonowania lub wypluwać z siebie kartki ze słabym nadrukiem, który należałoby powtórzyć. Takie sytuacje mogą mieć miejsce w przypadku stosowania zamienników zamiast oryginalnych tuszów. Być może nowy wkład okaże się skutecznym rozwiązaniem? Używanie oryginałów jest w stanie zagwarantować wysoki poziom jakości druku. Czasem nie opłaca się oszczędzać na tuszach i tonerach.

 

Zaschnięty tusz odpowiedzią na problem z drukowaniem

Przyczynę problemów z drukiem może stanowić zaschnięty tusz w drukarce. Czarny atrament produkowany jest w taki sposób, by zasychać jak najszybciej na zadrukowanej kartce, nie pozostawiając po sobie smug. W przypadku takich właściwości istnieje też druga strona medalu, którą jest ryzyko zbyt szybkiego zasychania tuszu wewnątrz urządzenia, jeżeli sprzęt używany jest nad wyraz rzadko. By uniknąć tego rodzaju kłopotów, powinno się korzystać z drukarki regularnie, nawet w celu wydrukowania strony testowej. O domowych sposobach na zaschnięty tusz do drukarki pisaliśmy już wcześniej. Bez problemu można sobie poradzić z tym samodzielnie, pamiętając jednak że drukarki to urządzenia bardzo wrażliwe.

 

Drukarka nie drukuje na czarno mimo że jest tusz! Co zrobić?

Drukarka odmawia drukowania na czarno, pomimo że „Key Colour” jest pełny? Nie panikuj! Problem może jedynie wydawać się ogromny, lecz w rzeczywistości ukryty jest on w...komplecie wkładów. Niezależnie od typu drukarki, do wydrukowania nawet jednej kartki zapełnionej tekstem potrzebne są wszystkie kolory. Drukarki atramentowe posiadające własną głowicę i zasilane przez cztery naboje z tuszem nie wydrukują niczego, jeżeli jedynie czarny pojemnik będzie pełen tuszu. Podczas procesu drukowania (nawet w wersji monochromatycznej!) głowica pobiera atrament z każdego kartridża. Nic nie dzieje się bez przyczyny – celem tego procesu jest przeciwdziałanie zasychania tuszu w głowicy przed destrukcją. Co więcej, niektóre drukarki atramentowe są w stanie nagle zacząć drukować oryginalnie czarny tekst szarą czcionką. To typowy objaw zaschnięcia czarnego tuszu w głowicy; urządzenie tworzy bowiem mieszankę na bazie innych dostępnych kolorów, przez co finalnie otrzymujesz wydruk w szarym odcieniu, a nie czerni. Podobnie do drukarek atramentowych działają ich laserowe odpowiedniki. Kolorowe drukarki laserowe posiadają czujniki wykrywające brak któregokolwiek z tonerów; co więcej, nawet podczas drukowania jedynie w czerni ubywa pozostałych wkładów. Wszystko przez fakt, że drukarka laserowa przy każdym uruchomieniu przechodzi kalibrację. Właśnie podczas tego procesu pobierany jest każdy z tonerów. Nie polecamy dokopywania się do ustawień i wyłączenia powiadomienia o kończącym się wkładzie – tego rodzaju rozwiązanie problemu jest skuteczne wyłącznie na chwilę, w dłuższej perspektywie narażając drukarkę na uszkodzenie. Dłuższa eksploatacja pustych pojemników może doprowadzić do uszkodzenia pasa transferowego. Tego rodzaju awaria jest wręcz niemożliwa do usunięcia we własnym zakresie. Potrzeba będzie interwencji specjalistów. Dobra rada? Zadbaj o to, by Twoja drukarka zawsze miała komplet pełnych, dobrej jakości wkładów.

 

Drukarka nie drukuje na czarno – a może chodzi o papier?

Jedną z najbardziej trywialnych przyczyn braku czarnego druku może być...nieprawidłowe umiejscowienie papieru. Jeżeli Twoja drukarka nie drukuje na czarno, cały czas wypluwając z siebie białe kartki, być może powinieneś zerknąć na podajnik na papier. Jeżeli jest on uszkodzony bądź pognieciony, drukarka może nie przyjmować go prawidłowo. Równie istotny jest rodzaj i format papieru – czy jest on dopasowany do typu drukowanego materiału? Żeby zyskać stuprocentową pewność odnośnie tego, że przyczyna braku druku na czarno nie leży po stronie papieru, dobrze jest wydrukować taką samą treść na innym papierze oraz porównać otrzymane rezultaty.

 

Co możesz zrobić, by samodzielnie naprawić drukarkę?

Czasem by drukarka dobrze działała warto sprawdzić kilka rzeczy, spośród których pierwszą są kable. Upewnij się odnośnie umiejscowienia przewodu (powinien on być podpięty do urządzenia oraz kontaktu). Ponadto, możesz również spróbować kilku innych samodzielnych kroków:

 • reset drukarki → w momencie odłączenia drukarki od prądu odczekaj kilka sekund, a następnie ponownie podłącz urządzenie i poczekaj, aż będzie ono gotowe do pracy;

 • kontrola sterowników → następstwem aktualizacji oprogramowania może być zaprzestanie działania niektórych ustawień drukarki; ze względu na częste aktualizacje, problem ten może być poważny; w przypadku gdy urządzenie nie ściągnęło nowej wersji sterowników automatycznie, powinieneś pobrać i zainstalować ją ręcznie;

 • restart buforu drukarki → oczyszczanie buforu resetuje kolejkę wydruków;

 • sprawdzenie statusu urządzenia (w przypadku drukarki bezprzewodowej) → pamiętaj, że urządzenie w trybie offline nie będzie przyjmowało poleceń wydruku, zaś komputer zasygnalizuje brak połączenia.

 

Wskazówki jak zadbać o drukarkę, by służyła jak najdłużej

Jeżeli drukarka nie drukuje na czarno pomimo tego że jest tusz, to znak dla Ciebie, że powinieneś lepiej przyjrzeć się posiadanemu przez siebie sprzętowi. Im szybciej wykryjesz problem, tym sprawniej będziesz mógł go rozwiązać, zapobiegając dalszym zniszczeniom do których może doprowadzić zaniedbanie. Współcześnie bardzo trudno jest wyobrazić sobie funkcjonowanie bez profesjonalnego sprzętu, jakim jest drukarka. Drukowanie w czarnym kolorze jest niezbędne wszędzie; nie tylko w biurach, lecz również domach. Awarie sprzętu to nieodłączna część eksploatacji – ważne jednak by nie lekceważyć początkowych sygnałów, jakie wysyła nam urządzenie. Rozwój technologii pozwala tego rodzaju nowoczesnym sprzętom wysyłać powiadomienia do użytkowników, sugerując brak tuszu czy inne niedogodności bezpośrednio związane z funkcjonowaniem sprzętu. Na szczęście wielu powodom braku druku na czarno można zaradzić samodzielnie, bez pomocy specjalistów.

 

Lepiej zapobiegać niż naprawiać – a jeśli już, to w Telcop

Oprócz bycia autoryzowanym dealerem wysokiej jakości sprzętu do biur, kompleksowa naprawa drukarek nie jest dla nas czymś obcym. W ramach oferty zachęcamy naszych Klientów do skorzystania ze stałej obsługi serwisowej urządzeń biurowych, a także doraźną pomoc naprawczą. Maszyny drukujące nie mają przed nami żadnych tajemnic. Naprawiamy zarówno drukarki laserowe i atramentowe, jak i kserokopiarki czy urządzenia wielofunkcyjne. Jeżeli masz problem ze swoją drukarką i nie wiesz, gdzie konkretnie może tkwić przyczyna, skontaktuj się z nami telefonicznie lub mailowo! Świadczymy usługi na terenie Warszawy i okolic, stając na wysokości zadania. Współpraca z Telcop to skuteczna naprawa drukarek i krótki czas oczekiwania na realizację zlecenia. Zapraszamy do skorzystania z naszej oferty wszystkich, którzy potrzebują kompleksowego doradztwa oraz fachowej pomocy.

 

 

FAQ – PYTANIA I ODPOWIEDZI

 

#1 W której z drukarek nie zasycha tusz?

Drukarki laserowe to doskonałe rozwiązanie dla osób, które potrzebują druku sporadycznie. Cechują się one wysoką jakością wydruku w przypadku dokumentów, są ciche, a ich koszta użytkowania niewielkie. Ponadto, zważywszy na ich specyficzny tryb działania, nie ma w nich ryzyka zaschnięcia tuszu bądź głowicy w trakcie sporadycznego użytkowania.

 

#2 Drukarka nie drukuje na czarno – jak często drukować, żeby nie doprowadzić do zaschnięcia tuszu?

Chcąc zapobiec wysychaniu atramentu w urządzeniu, warto raz na około 2-3 tygodnie dokonywać wydruku strony testowej. Taki rozruch wystarczy, aby skutecznie zapobiec zasychaniu tuszu w drukarce.

 

#3 Co lepsze: wynajem czy zakup drukarki?

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi odnośnie tego, w co lepiej zainwestować swoje pieniądze. W przypadku biur, w których drukuje się jedynie sporadyczne ilości, w dodatku co jakiś czas, zdecydowanie skłanialibyśmy się ku wynajmie – jest on tańszy, zaś wszelkie prace serwisowe spoczywają po stronie firmy od której wynajęło się dany sprzęt. Jednak jeżeli drukarka to jedno z najbardziej pożądanych urządzeń i nie ma dnia bez druku dokumentów, zakup to dobry pomysł.

 

 

przewiń do góry

Telcop rozwiązania dla biznesu, tel. 511 055 077, 02-486 Warszawa Al. Jerozolimskie 214

Copyright: Telcop

Projekt i wykonanie: StudioGS