Konica Minolta

tel. 511 055 077

Develop
Gdzie wyrzucić zużyty toner i tusz? Kilka słów o ekologii w drukowaniu | TELCOP
Menu
  • Banner 2
  • Banner 1
  • Banner 3

Serwis i eksploatacja: Konica Minolta, Develop, Canon, Olivetti, Utax, Kyocera Mita, Ricoh, nashuatec, Toshiba, Samsung, Sharp, OCE, HP, Panasonic, Xerox

Gdzie wyrzucić zużyty toner i tusz? Kilka słów o ekologii w drukowaniu

Gdzie wyrzucić zużyty toner i tusz? Kilka słów o ekologii w drukowaniu

Wyraźny wzrost zainteresowania ekologią przy eksploatowaniu tonerów oraz tuszów do drukarek nie powinien już nikogo dziwić. Oszczędzanie środowiska w niemal każdym aspekcie życia stało się na tyle powszechne, że temat ten raz po raz wraca do użytkowników najróżniejszego sprzętu. Warto natomiast podkreślić, że jedynie 15% wkładów do drukarek jest poprawnie utylizowana. Pozostałe trafiają do nieodpowiednich pojemników na śmieci. Chcesz dowiedzieć się nieco więcej w sprawie ekologicznego pozbywania się starych materiałów eksploatacyjnych? W tym artykule podpowiemy, gdzie wyrzucić toner od drukarki, jeżeli jego poziom napełnienia nie pozwala na dalszą pracę.

 

Stare tonery i tusze a odpady zmieszane nigdy nie będą się przyjaźnić

Jak pokazują najnowsze badania i statystyki, zdecydowana większość materiałów eksploatacyjnych trafia do standardowych pojemników na odpady zmieszane. To bardzo poważny błąd, który szkodzi naszemu środowisku oraz eliminuje możliwość ponownego wykorzystania tuszów i tonerów. Mimo faktu, że oba komponenty posiadają obudowę wykonaną z plastiku, nie można ich wyrzucać też do żółtych pojemników, dedykowanych na tworzywa wielomateriałowe. W ekologicznym podejściu do sprawy nie chodzi bowiem o sam kartridż, ale o pozostałości w środku głównych bohaterów tego artykułów. Wkład do drukarki atramentowej wypełniony jest napigmentowaną substancją, a toner sproszkowaną wersją tuszu. Tytułowe pytanie: gdzie wyrzucać tusze do drukarek jest więc o wiele bardziej złożone, niż mogłoby się to wydawać na pierwszy rzut oka.

 

Dlaczego tusze i tonery są niebezpieczne dla środowiska? Spójrz na ich skład!

Materiały eksploatacyjne do drukarek atramentowych oraz laserowych tylko na pierwszy rzut oka wyglądają jak produkty, które łatwo utylizować. W praktyce pytania „gdzie wyrzucać zużyte tonery i tusze” jest coraz popularniejsze. Ze względu na budowę tego typu komponentów nie wyrzucisz ich do odpadów zmieszanych – to już wiesz. Z naszego artykułu dowiedziałeś się również o tym, że plastikowa obudowa nie uprawnia Cię do wyrzucenia takich nieużytków do żółtych pojemników. Tak na dobrą sprawę skład tuszów i tonerów sprawia, że trzeba je utylizować w dedykowanych do takiej czynności pojemnikach lub specjalnych miejscach, zajmujących się wyrzuceniem śmieci typu elektro. Dla przykładu pokażemy, jak wygląda toner po rozbiórce na czynniki pierwsze:

➥ plastikowa obudowa kasety (tworzywo sztuczne)

➥ wewnętrzny bęben światłoczuły (aluminium)

➥ wewnętrzne wałki gumowe (guma oraz metal)

➥ listwa zbierająca (guma oraz metal)

➥ wałek magnetyczny (metal)

➥ listwa magnetyczna (guma oraz metal)

➥ szereg śrubek (metal)

➥ proszek (substancja chemiczna)

 

Działaj zgodnie z naturą i zobacz, gdzie wyrzucić zużyty toner i tusz

Prawidłowo wyjęty z drukarki oraz odpowiednio zabezpieczony materiał eksploatacyjny będziesz w stanie poprawnie wyrzucić na kilka sposobów. Najpopularniejszym jest oddanie zużytych tuszów i tonerów w miejsce, gdzie zostały one zakupione. Dystrybutor przyjmie takie kasety bez większych problemów. Zwłaszcza, że od wielu lat obliguje go do tego specjalna ustawa. Co dalej dzieje się z niepotrzebnymi już materiałami eksploatacyjnymi do drukarek laserowych bądź atramentowych? Każda firma zobowiązana jest do prawidłowego utylizowania odpadów szkodliwych. Odpowiednie podejście do sprawy ekologicznego wyrzucenia zużytych tonerów i tuszów potwierdza tzw. Karta Przekazania Odpadów. Uproszczona ewidencja utylizacji odpadów od stycznia 2021 roku może być prowadzona w sposób elektroniczny. Dotyczy to firm, które oddają maksymalnie 100 kg nieużytku. Jako Telcop prowadzimy sprzedaż oraz wynajem drukarek. Przykładamy również szczególną uwagę do dostarczenia naszym Klientom pierwszorzędnej klasy materiałów eksploatacyjnych. Z priorytetem podchodzimy też do kwestii ekologicznego wyrzucenia zużytych komponentów.

 

Zastanawiasz się, gdzie wyrzucać tusze do drukarek oraz zużyte tonery, jeżeli nie masz możliwości oddania takich komponentów do pierwotnego sprzedawcy? Skorzystaj z następujących opcji:

udaj się do specjalnego skupu takich materiałów – to opcja dla osób, którym zależy na poprawnej utylizacji zużytych tonerów i tuszów atramentowych oraz na odzyskaniu części pieniędzy z zakupu. Opcja ta jest możliwa praktycznie dla wszystkich renomowanych producentów, a skupy znajdziesz w każdym większym mieście w Polsce.

zleć usługę regeneracji tonera – zrobisz to w wielu miejscach, chociażby w sklepach czy skupach zużytych materiałów eksploatacyjnych do drukarek. Całość polega na odpowiednim przygotowaniu kasety pod ponowne napełnienie oraz kolejną instalację w Twoim urządzeniu.

wyrzuć pusty komponent do specjalnie oznaczonego kosza – i nie będzie to pojemnik na odpady zmieszane czy żółty kontener na śmieci wielomateriałowe. W niektórych większych marketach oraz dedykowanych sklepów z elektroniką znajdziesz pudełko z oznaczeniem znakiem recyklingu.

 

Poznaj najważniejsze korzyści ekologicznej utylizacji materiałów do drukarek

Jeżeli wiesz, gdzie wyrzucić tusz do drukarki oraz gdzie poprawnie zutylizować zużyty toner do urządzenia laserowego, dość mocno przyczyniasz się do kwestii ochrony środowiska. I to właśnie w ekologii należy upatrywać największych korzyści płynących z tego typu działań. A nie od dzisiaj przecież wiadomo, że ilość szkodliwych substancji emitowanych do atmosfery przez człowieka stoi na najwyższym poziomie od lat. Sprawnie ograniczając liczbę elektrośmieci przyczyniamy się do minimalizacji rozprzestrzeniania się niebezpiecznych substancji. Nie wspominając tutaj o dobrej praktyce ponownego wykorzystywania plastiku, z jakiego wykonane są tusze oraz tonery. Wielu użytkowników może zyskać również finansowo. W zależności od wybranej metody utylizacji można liczyć na zwrot części gotówki zainwestowanej w takie materiały. Oczywiście nie będzie to znaczący procent sumy na paragonie sklepowym za zakup tuszów i tonerów, ale w takim przypadku każdy grosz będzie na wagę złota. I zwiększenia bezpieczeństwa środowiska!

 

FAQ – PYTANIA I ODPOWIEDZI

 

#1 Gdzie wyrzucić zużyty toner i tusz, aby nie ponosić dodatkowych opłat?

Prawidłowo wykonana utylizacja takich materiałów eksploatacyjnych do drukarek w żaden sposób nie obciąży dodatkowo Twojego portfela. Oddanie pustych pojemników do wybranego punktu jest całkowicie darmowe. Niezależnie od tego, gdzie dokładnie decydujesz się wyrzucić tusze i tonery.

 

#2 Czy tusze i tonery muszą być przygotowane do utylizacji?

Tak. Po stronie użytkownika warto zadbać o prawidłowe wyciągnięcie kasety z urządzenia oraz o zabezpieczenie pojemnika przed wydostawaniem się szkodliwych substancji do środowiska. Dobrą praktyką będzie chociażby użycie zabezpieczenia, jakie dostarcza producent.

 

#3 Gdzie wyrzucić toner od drukarki lub zużyty tusz w mniejszym mieście?

Jeżeli w Twojej miejscowości nie ma dedykowanych punktów skupu, odwiedź najbliższy market z elektroniką, gdzie powinny się znajdować specjalne pojemniki. Możesz również oddać kasetę do miejsca, z którego została ona kupiona. Właściciel sklepu ma obowiązek wykonania utylizacji.

 

przewiń do góry

Telcop rozwiązania dla biznesu, tel. 511 055 077, 02-486 Warszawa Al. Jerozolimskie 214

Copyright: Telcop

Projekt i wykonanie: StudioGS